2 milyon Euro’luk rüşvet iddiası sigorta sektörünü karıştırdı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 2023 yılının kasım ayında önemli bir değişiklik yaşadı. Kurumun başkanı Mehmet Akif Eroğlu 7 Ekim 2022’de başladığı görevinden, 3 Kasım 2023’te ayrıldı. Kamuoyuna istifa olarak duyurulan bu ayrılığın perde arkasına SÖZCÜ ulaştı. İddiaya göre Gri Sigorta ve Mellce isimli sigorta şirketleri, lisanslarının iptali riskiyle karşı karşıyaydı.

KOVULMADAN ÖNCE İSTİFA ETTİ

Lisans iptali kararının önce askıya alınması sonrasında da geri çekilmesi için iki şirket Eroğlu ile irtibat kurdu ve 2 milyon Euro rüşvet verdi. Bu iddianın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesinin ardından soruşturma başlatıldı ve Mehmet Akif Eroğlu’nun görevden alınması kararlaştırıldı. Eroğlu, görevden alınmadan önce ‘affını’ istedi ve 3 Kasım 2023’te görevinden ayrıldı.

YENİ BAŞKAN İKİ ŞİRKETE EL KOYU

Eroğlu hakkında savcılık tarafından da soruşturma başlatıldığı ve ifadesinin alındığı öğrenildi. Eroğlu’nun istifasının ardından Davut Menteş SEDDK Başkanı olarak göreve başladı. Menteş, ilk iş olarak Eroğlu’na 2 milyon Euro rüşvet verdiği ileri sürülen Gri Sigorta ve Mellce Sigorta’ya el koyma kararına imza attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir